Найнебезпечніша карантинна хвороба кісточкових

Найбільш шкодочинна карантинна хвороба сливи, аличі, мірабелі, абрикосу, персику, терносливу та терну – шарка слив. Хвороба спричиняється вірусною інфекцією, часто має назву - віспа слив.
Шкідливість хвороби виражається в ослабленні і нерідко загибелі дерев, втраті товарної якості плодів, а саме здрібненню, гіркі або позбавленні смаку, їх достроковому обсипанні і зниженні врожайності від 25% до повної втрати.
Уже не один рік державні інспектори з карантину рослин активно борються із даною хворобою, проводячи обстеження на її виявлення і вживаючи заходів для зменшення площ зараження, але на сьогоднішній день шарка слив розповсюджена в Закарпатській, Львівській, Одеській, Тернопільській областях на загальній площі - 3992,68 га.
Ознаки шарки спостерігаються на листках і плодах. Особливо чіткі вони на листках у вигляді хлоротичних плям, кілець, дуг та смуг. Уражені плоди мають хлоротичні плями і кільця. Розвиток тканини плодів у цих місцях припиняється, утворюються заглибини дугоподібної і округлої форми, які нагадують віспу. В місцях ураження тканина ущільнена, має колір іржі зі слизистою консистенцією, частково відмирає і заповнюється камеддю. Даний вірус шарки слив розповсюджується з зараженими прищепами та посадковим матеріалом, з хворою кореневою порослю, насінням та комахами переносниками- попелицями. За природно кліматичними умовами територія України може бути охоплена захворюванням повністю, а це забороняє вивіз посадкового та прищепного матеріалу уражених культур за межі заражених господарств всіх форм власності, як фізичними так і юридичними особами. При порушенні заборони, підлягаєте адміністративній відповідальності згідно законодавства.
Шановні садоводи професіонали і аматори та реалізатори будьте уважні, що садивний матеріал повинен надходити із сертифікованих розсадників з регіонів де дане захворювання відсутнє, а завезений імпортний матеріал перевірений в інтродукційно- карантинних розсадниках. Посвідчені відповідними карантинними документами, карантинними, фітосанітарними сертифікатами, висновками фітосанітарної експертизи.
Головний спеціаліст державний фітосанітарний інспектор
М.Шараневич