Офіційний сайт Дрогобицької РДА » Інформація » На Дрогобиччині відзначили 97-му річницю утворення ЗУНР

На Дрогобиччині відзначили 97-му річницю утворення ЗУНР

Автор: admin1 от 30-10-2015, 15:33
 (голосів: 0)

На Дрогобиччині відзначили 97-му річницю утворення ЗУНРСьогодні, 30 жовтня, в Дрогобицькій районній бібліотеці з нагоди 97-ої річниці утворення Західно-Української Народної Республіки відбулося відзначення цієї події.

«У 1918 році, в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, Українська Національна Рада взяла владу до своїх рук у Львові та Тернополі. Історія Західноукраїнської народної республіки була недовгою, але героїчною, і ще раз підтвердила прагнення українців мати власну державу», - цими словами розпочала розповідь про події майже столітньої давності бібліотекар Наталія Ничик. Вона ознайомила присутніх з передумовами проголошення ЗУНРу, утворення 18 жовтня 1918 року Української Національної Ради – політичного представницького органу українського народу в Австро-Угорській імперії, вироблення демократичної конституції та обрання президента Української Національної Ради, яким став Євген Петрушевич.

Також вона розповіла про подальший розвиток подій на початку листопада 1918 року, так 9 листопада УНРада утворила свій тимчасовий виконавчий орган, який 13 листопада було перетворено на уряд – Державний Секретаріат ЗУНР-ЗО УНР, а цього ж дня нею було затверджено Конституційні основи новоствореної держави — «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії», згідно з яким вона отримала назву «Західно-Українська Народна Республіка». Закон визначав територію ЗУНР, яка включала українські етнічні землі і охоплювала Галичину, Буковину і Закарпаття. Територія ЗУНР становила 70 тис. км², населення – 6 млн осіб. Затверджено герб держави — золотий Лев на синьому тлі, та прапор – синьо-жовтий. Національним меншинам на території ЗУНР гарантувалися рівні права з українським населенням.

На Дрогобиччині відзначили 97-му річницю утворення ЗУНРЗ вітальним словом до присутніх звернулися керівник апарату Дрогобицької райдержадміністрації Степан Рудницький та в.о. керівника відділу культури та туризму Надія Козар.

 Провідний бібліограф Жанна Луців розповіла про книги, які представлені на виставці «Вогонь воскресіння», приуроченій річниці утворення ЗУНР. Це - «Політична історія Західної України» Івана Васюти, «Листопадові дні 1918» Олекси Кузьми, «Історія Галицького стрілецтва», книги, що розповідають про видатних постатей того часу – Євгена Петрушевича, Дмитра Вітовського, Степана Витвицького, Олександра Барвінського, Івана Макуха. Останній був родом з Дрогобиччини, з села Дорожів, навчався в Дрогобицькій гімназії, делегат Української Національної Ради ЗУНР, потім державний секретар праці й відбудови, з січня 1919 року – державний секретар внутрішніх справ.

 

На Дрогобиччині відзначили 97-му річницю утворення ЗУНРДовідково: дрогобичанин, який був автором закону Конституції ЗУНР

 

Одним із творців Української Центральної Ради  є отець Платонід Павло Філяс, який останні роки свого життя провів у Дрогобичі, де й похований на цвинтарі на вулиці Трускавецькій. Першим законом, що ухвалила УЦР – «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії» одним із автором якого був о. Платонід Філяс. 

Як активний діяч УНР отець Платонід працював над проектом конституції української держави, був співавтором Закону «Про вибори до Сейму ЗО УНР».

 

На Дрогобиччині відзначили 97-му річницю утворення ЗУНР
На Дрогобиччині відзначили 97-му річницю утворення ЗУНР
На Дрогобиччині відзначили 97-му річницю утворення ЗУНР

 

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм іменем.

Коментарі:

Залишити коментар
 

Шановні відвідувачі, Ви
переглядаєте офіційну сторінку
Дрогобицької РДА.
м.Дрогобич 2011р. drda@meta.ua