Офіційний сайт Дрогобицької РДА » Інформація » Іван Макух — державний секретар внутрішніх справ ЗУНР

Іван Макух — державний секретар внутрішніх справ ЗУНР

Автор: admin2 от 31-10-2017, 17:09
 (голосів: 0)

Іван Макух — державний секретар внутрішніх справ ЗУНРУродженець Дрогобиччини Іван Макух - один з провідних громадсько-політичних діячів Галичини початку ХХ століття.

Народився у 1872 році в селі Дорожів тодішнього Самбірського повіту. Навчався у Дрогобицькій гімназії ім. Франца Йосифа, у Львівській академічній гімназі, на правничому факультеті Львівського університету .

Адвокат, громадсько-політичний діяч та другий після Лонгіна Цегельського секретар внутрішніх справ ЗУНР. Велику частину свого життя провів у Товмачі (Тлумач, Івано-Франківщина). Тут він працював адвокатом, відстоюючи інтереси селян та української інтелігенції. Про велику популярність Івана Макуха в цьому краї свідчить його обрання від Товмацького повіту послом до Галицького сейму.

З початком українських визвольних змагань у 1918 р. І. Макух розпочав активну діяльність в організації та роботі Національних зборів, делегати яких і проголосили утворення Західноукраїнської народ­ної республіки. У листопадові дні 1918 р. Іван Макух був обраний за­ступником голови Львівської групи Національної Ради, а з перехо­дом влади у руки Національної Ради і проголошенням ЗУНР призначений повітовим комісаром Товмацького повіту. Із переїз­дом уряду до Станіславова 3 січня 1919 р. І. Макух був призначе­ний державним секретарем внутрішніх справ ЗУНР, посада якого була однією із найважливіших та найвпливовіших в уряді. Йому фактично підпорядковувались усі повітові комісари, що змушувало І. Макуха володіти широким спе­ктром проблем державного будівництва.  Як свідчать дослідники, цілий ряд нововведень І. Макуха на цій посаді засвідчують його прагматизм, рішучість, глибоку ерудованість та розуміння політико-правових основ державотворчого процесу в Україні.

Помер Іван Макух у 1946 році в м.Зальцбург, Австрія.

У Тлумачі шанують пам'ять про Івана Макуха. Тут у 2012 році йому відкрили пам'ятник. Його іменем назвали одну з міських вулиць. На будинку Івана Макуха, в якому нині розміщена міська рада, встановили меморіальну дошку. Тлумацька міська рада заснувала премію ім. І.Макуха з історії, краєзнавства та права. Місцевий краєзнавець Михайло Дземан видав книгу «Іван Макух, адвокат із Товмача – міністр ЗУНР».

 

На фото — пам'ятник Іванові Макуху в Тлумачі.

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм іменем.

Коментарі:

Залишити коментар
 

Шановні відвідувачі, Ви
переглядаєте офіційну сторінку
Дрогобицької РДА.
м.Дрогобич 2011р. drda@meta.ua