Офіційний сайт Дрогобицької РДА » Туризм » Село, досліджуване Грушевським: пілотний проект науковців у Ступниці

Село, досліджуване Грушевським: пілотний проект науковців у Ступниці

Автор: admin1 от 30-03-2016, 16:13
 (голосів: 0)

Село, досліджуване Грушевським: пілотний проект науковців у СтупниціДедалі частіше науковці-історики приділяють увагу соціальній історії, зокрема – локальній, себто такій, котра стосується конкретно окремого місця чи об’єкту.
В такий спосіб можна побачити життя і побут людей, зафіксувати структурні зміни у суспільстві та їхнє усвідомлення місцевими мешканцями. Тож, цілком справедливим є думка, що локальна історія – це засіб вивчення загальноісторичного на місцевому матеріалі.
 Й ось уже три роки в Галичині успішно триває проект «Локальна історія», в рамках якого дослідники вивчають, досліджують найцікавіші села Львівщини, Івано-Франківщини. Названий проект реалізовує Західноукраїнський Центр історичних досліджень.
До сьогодні ще не працювали дослідники в жодному з сіл Дрогобиччини. Та ось тепер ситуація змінюється.
30 березня 2016 року директор археологічного музею Львівського національного університету імені Франка Ярослав Погоральський і кандидат доцент Дрогобицького педагогічного університету імені Франка, старший науковий працівник краєзнавчого музею «Дрогобиччина» Богдан Лазорак представили депутатам Ступницької сільської ради і представникам громади села проект дослідження села в рамках проекту «Локальна історія», який історики археологи здійснюватимуть цьогорічного літа. На презентації також були присутні Ступницький сільський голова Роман Явірський й спеціаліст управління культури Дрогобицької районної державної адміністрації Надія Козар.
Обрано ж для досліджень саме Ступницю першою з населених пунктів Дрогобицької землі не випадково. По-перше, це – археологічна пам’ятка національного значення. По-друге наступного року виповнюється 640 років з часу першої письмової згадки про це давньоруське поселення.
Ярослав Погоральський детально розповів про сам проект і про те, чим так цікава не лише для фахівців Ступниця. Свою коротку лекцію науковець супроводив цікавим відеоматеріалом. Й факти, оприлюднені істориком, не просто змушують замислитися, як мало ми насправді знаємо про села нашого реґіону, як мало надаємо їм уваги, А напрочуд мальовнича Ступниця сміливо могла стати місце ще одного загальноукраїнського культурного фестивалю й туристичним об’єктом Дрогобиччини.
До речі пробні дослідження в Ступниці дрогобицькі історики здійснили 2013 року, й тоді були виявлено надто цікаві знахідки. Зокрема, – унікальну застібку для пояса із зображенням голови коня, що датується Х сторіччя.. Сьогодні разом із артефактами городища “Тептюж”, городищ “Солонсько”, “Раневичі”, “Унятичі” цю знахідку з поселення “Ступниця” передано на баланс фондів Музею “Дрогобиччина”.
Як зазначили Ярослав Погоральський та Богдан Лазорак, після Володимира Кобільника, котрий від імені Товариства “Бойківщина” у 30-х роках минулого століття один з останніх ґрунтовно вивчав поселення “Ступниця” (артефакти котрого нині знаходяться в фондах музею “Дрогобиччина”), ми маємо можливість поповнити вже цього року…
Також Ярослав Погоральський закликав мешканців Ступниці долучатися проекту «Локальна історія», ділитися родинними спогадами та фамільними світлинами.
Уся інформація, зібрана під час досліджень, розміщується на інтернет-сайті «Локальна історія». За три роки існування проекту більш-менш охоплено майже всі райони області, лише не було досі представлено на сайті жодного села Дрогобиччини. Й власне першою стає Ступниця. Чому саме? Наступного, 2017 року мине 640 років із часу першої згадки про це село – 1377 року воно згадане в документах як надане князем Володиславом Опольський волоському воєводі Джурджі (інакше – Георгію або Юрію). Він, один з найвідоміших, четвертий або п’ятий за значимістю, шляхтичів Перемиської землі, а потім його спадкоємці, тривалий час були власниками села.
Планується, що в Ступниці будуть проведені комплексні дослідження історії села: археологічні дослідження – геомагнетичне сканування пам’ятки (городища Х-ХІІІ століть), можливо, й археологічні розкопки; і власне історичні дослідження, які стосуватимуться вивчення документі, актів, преси міжвоєнної тощо…
Власне підсумком дослідження а вивчення Ступниці стануть банер, буклет і книжка з історії цього вельми цікавого села Дрогобицького реґіону. Звісно, все знайде своє місце й на порталі «Локальна історія». І все це планується до ювілею – 640-ліття села.
В Ступницькому дослідженні, яке є міжнародним проектом, бере участь низка поважних інституцій: Дрогобицький державний педагогічний університет імені Франка, музей «Дрогобиччина», Львівський національний університет імені Франка, проект «Локальна історія», Католицький університет імені Івана Павла Другого в Любліні (Польща), польська археологічна фірма «ArcheoFuture», яка власне займається інноваційними дослідженнями в галузі археології.

 

 Джерело: http://maydan.drohobych.net/?p=43665

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм іменем.

Коментарі:

Залишити коментар
 

Шановні відвідувачі, Ви
переглядаєте офіційну сторінку
Дрогобицької РДА.
м.Дрогобич 2011р. drda@meta.ua